O autorze
Od kilkunastu już lat zajmuje się tematyką kreowania relacji (Clienting) z Klientami i Rynkiem - prowadząc szkolenia, konsultacje i sesje coachingowe realizowane według autorskich metod wywodzących się z behawioralnego nurtu psychologii. Prywatnie znawca, kolekcjoner i miłośnik szwajcarskich zegarów, prawdziwego dowodu na istnienie Deus ex machina :)
Mój blog > Psychologia pomaga w biznesie
Twitter > Szybkie 150 znaków

Światowy Dzień Walki z Depresją!

Depresja - wielki problem, szczególnie pokolenia młodych (15-35 l.) Polaków. Ocenia się, że blisko co piąty młody człowiek w Polsce (15-17%) ma realny problem z depresją. Prawdziwie alarmującą jest jednak informacja, że ponad połowa z grupy tych osób (ok. 60%) próbuje odebrać sobie życie, a nawet 80% ma mysli samobójcze! Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresja. Chorobą cywilizacji XXI wieku.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa zaburzenia depresyjne za jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności zawodowej i społecznej. Według statystyk tej organizacji, są one obecnie czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie, a w 2020 r. przesuną się na miejsce drugie po niedokrwiennej chorobie serca. Ocenia się, że po problemach natury finansowej, depresja jest drugim powodem samobójstw w naszym kraju.Szacuje się, że na świecie żyje ponad 120 mln ludzi chorych na depresję. Schorzenie to może dotyczyć nawet 17 proc. Polaków, w tym 10-12% proc. dorosłych. Zaburzenia depresyjne mogą wystąpić u każdego - niezależnie od płci (kobiety chorują jednak 2,5 razy częściej niż mężczyźni), wieku (depresja dotyka również dzieci), sukcesów zawodowych, wykształcenia, poziomu zamożności.Depresja dotyka osób w każdym wieku i z każdej grupy społecznej. Kiedyś uznawana była za fanaberię, bo trudno było ówczesnym ludziom zrozumieć, że pogorszenie nastroju, niechęć do życia, zmęczenie, apatia i brak energii to choroba, a nie zwykły wymysł, rodzaj egzaltacji, czy jakbyśmy to dzisiaj określili "focha".


W największym skrócie rzecz ujmując - depresja jest długotrwałym zaburzeniem nastroju i emocji, które objawia się nie tylko smutkiem i przygnębieniem, ale też problemami z koncentracją, utratą zainteresowań, myślami samobójczymi, niską samooceną, zmniejszeniem apetytu i aktywności seksualnej oraz zaburzeniami snu - bezsennością lub nadmierną sennością. Rodzajów depresji jest wiele. Nie sposób ich w krótkim, blogowym wpisie opisac. Ważne jest jednak jedno - osobie dotkniętej jej objawami, bez wątpienia potrzebna jest natychmiastowa pomoc psychologa.Jednak w Polsce wciąż istnieje obawa przed tego typu specjalistami. Wizyty u psychologów i psychiatrów są tematem tabu. Niestety. Większość osób, która korzysta lub korzystała z usług psychiatry po prostu wstydzi się do tego przyznać, żeby nie narazić się na kpiny i złośliwe komentarze otoczenia. To wielki błąd i problem prawdziwie społeczny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka antydepresyjna. Ujmę to tak, bez owijania w bawełnę - depresja, pod wieloma względami stanowi bardzo realne zagrożenie dla nas wszystkich!

Gdzie uzyskać pomoc oraz fachowe wsparcie w radzeniu sobie z depresją?

Informacji można szukać m.in. na stronie Forum Przeciw Depresji (www.forumprzeciwdepresji.pl), które już po raz kolejny organizuje Ogolnopolskie Dni Otwarte, w trakcie których można skorzystać z pomocy wielu specjalistów. Szczegóły >> znajdą Państwo TUTAJ
Trwa ładowanie komentarzy...